Bitcoin BTC, -0,80% istnieje od 11 lat, a w tym czasie zyskał legiony zarówno zwolenników, jak i krytyków i został nazwany wszystko z bańki spekulacyjnej, oszustwa, a przyszłość informatyki i finansów. W ciągu tych 11 lat byliśmy świadkami dużych wahań zainteresowania Bitcoinem i ogólnie technologią łańcuchów blokowych.

Pierwsza połowa 2020 roku przyniosła odrodzenie inwestycji w kryptokurrency i Bitcoin w obliczu globalnej pandemii COVID-19 i rozmów o możliwych skutkach zmniejszenia Bitcoinu o połowę. Jeśli jesteś wśród ludzi, którzy zastanawiają się, co te dwa wydarzenia mają wspólnego z rosnącym zainteresowaniem, przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego Bitcoin odradza się w 2020 roku.

Trochę historii Bitcoinów
Znajomość i zrozumienie przeszłości jest ważne, jeśli mamy zamiar wyobrazić sobie, co może się wydarzyć w przyszłości. Więc, przyjrzymy się temu, gdzie był Bitcoin, zanim skupimy się na tym, gdzie jest teraz.

Bitcoin jest pierwszym wdrożeniem technologii łańcucha blokowego. Zaczął działać 3 stycznia 2009 roku i początkowo krążył głównie pomiędzy innymi entuzjastami kryptografii. 22 maja 2010 roku odbyła się pierwsza transakcja handlowa, w której Bitcoin został wykorzystany do zakupu prawdziwego produktu. W tym dniu, znanym obecnie jako Dzień Pizzy Bitcoin, Laszlo Hanyecz zapłacił 10.000 Bitcoinów za dwie duże pizze. Daje nam to jasny obraz tego, jak niewiele była wówczas warta kryptokurcja. Dziś wartość tej kwoty Bitcoinów wynosi ponad 96 milionów dolarów.

W latach 2011-2012 wartość BTC utrzymywała się na poziomie od 5 do 7 dolarów, a szczytowa wartość wynosiła 31 dolarów, a spada nawet do 3,8 dolarów. Jednakże, ogólna świadomość i zainteresowanie łańcuchami zbożowymi i Bitcoinem pozostały na niskim poziomie. Głównymi użytkownikami Bitcoin w tym okresie były czarne rynki w ciemnej sieci, co niewiele pomogło w popularności i publicznym wizerunku kryptokursztynu. Aby promować rozwój, wizerunek i popularność Bitcoinu, we wrześniu 2012 roku utworzono The Bitcoin Foundation.

Rok 2013 był początkiem ogólnego trendu wzrostowego w cenie Bitcoina i świadomości głównego nurtu. Ze znanych głównie wśród deweloperów, liczba użytkowników krypto walutowych portfeli wzrosła do około sześciu milionów użytkowników do 2017 roku. Inne projekty typu blockchain rozpoczęły się w tym okresie z powodzeniem: Ethereum pojawiło się online w 2015 roku, a EOS w 2018 roku.

Okres 2017-2018 był jednak przybliżonym okresem dla walut kryptograficznych w ogóle, a Bitcoin w szczególności. Bitcoin zakończył rok 2019 w cenie nieco ponad 7.200 dolarów amerykańskich.

Dlaczego Bitcoin odradza się w 2020 roku?

W pierwszej połowie 2020 roku Bitcoin zaobserwował tendencje wzrostowe w zakresie cen, liczby transakcji i ogólnego zainteresowania. Pomimo dużych wahań, Bitcoin generalnie utrzymał swoją cenę w przedziale 9.000 dolarów, nawet idąc blisko 10.000 dolarów w kilku przypadkach. Można to tylko częściowo wytłumaczyć większym zaufaniem do walut kryptograficznych i łańcuchów blokowych określających przyszłość informatyki i sposób prowadzenia działalności. Są jeszcze dwa inne główne czynniki, które za tym stoją. Spójrzmy na nie.

Obniżenie Bitcoinów o połowę
Nowe monety BTC powstają w procesie znanym jako górnictwo. Na całym świecie ludzie używają bardzo potężnych komputerów do rozwiązywania złożonych zagadek matematycznych w ramach protokołu, który zachowuje integralność wszystkich danych przechowywanych w łańcuchu blokowym. Za każdym razem, gdy tworzony jest nowy blok danych, górnik otrzymuje w nagrodę kilka Bitcoinsów. Ale to nie będzie trwało w nieskończoność – jest pewien limit. Łańcuch blokowy Bitcoinów jest tak zaprojektowany, że kiedykolwiek powstanie tylko 21 milionów monet. Kiedy ta liczba zostanie osiągnięta, nie będzie już nigdy więcej BTC. Oczekuje się, że nastąpi to około roku 2140.

Kiedy zostanie wydobyty ostatni Bitcoin?

Kolejną cechą wbudowaną w łańcuch blokowy Bitcoin’a jest to, że ilość żetonów nagradzanych górnikom jest przecinana na pół mniej więcej co 4 lata. Dokładniej mówiąc, dzieje się to co 210,000 bloków. Kiedy Bitcoin został wprowadzony na rynek w 2009 roku, 50 BTC zostało przekazane górnikom za znalezienie każdego bloku. Po utworzeniu 210.000 bloków, otrzymana kwota została obniżona do 25 po pierwszym obniżeniu o połowę Bitcoinu. Jak pokazuje wykres z Coinmetrics, cena Bitcoinu wzrosła po pierwszej i drugiej połowie, tak wiele osób spodziewało się, że po trzeciej połowie w maju 2020 roku, cena Bitcoinu wzrośnie.

Wykres cen BTC Obniżenie o połowę (BTC Halving Prices Chart)

Trzecia redukcja emisji Bitcoinów o połowę miała nastąpić na początku maja 2020 r., co oznacza, że od tego momentu nagroda za każdy blok będzie wynosić 6,25 BTC. Mniej generowanych nowych monet oznacza z jednej strony, że już istniejące żetony można by uznać za bardziej wartościowe, a ich cena wzrosłaby. Ale z drugiej strony, wydobycie jest obecnie mniej opłacalne, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę ogromne ilości energii (do 2019 r. oszacowano, że światowe wydobycie bitcoinów zużywa mniej więcej tyle samo energii co cały kraj Szwajcarii) i potrzebną szerokość pasma, co może spowodować spadek ceny.

Doprowadziło to do wielu spekulacji na temat tego, co naprawdę stałoby się z ceną Bitcoina po obniżeniu jej o połowę, przy czym jedni mówili, że cena od razu poszybowałaby w górę, a inni argumentowali, że może to oznaczać początek końca popularności i rządów Bitcoina w świecie kryptońskim.
W miesiącach przed obniżeniem ceny o połowę, cena Bitcoina generalnie zmieniała się w przedziale 8.000 – 9.000 dolarów, z wysoką ceną około 10.300 dolarów 13 lutego i niską około 5.000 dolarów 17 marca. Poniższy wykres pokazuje cenę Bitcoin w ciągu ostatniego roku.

Trzecia połowa ceny miała miejsce, zgodnie z oczekiwaniami, 11 maja 2020 roku. Poniższy wykres pokazuje cenę Bitcoinu w ciągu ostatnich 30 dni, więc pokazuje zarówno dni tuż przed, jak i po obcięciu o połowę. Z początkowego poziomu około 8.700 dolarów w dniu obcięcia o połowę, nie doszło do dramatycznego wzrostu ceny, jak niektórzy oczekiwali.

Zgodnie z oczekiwaniami, wielu górników wyłącza się z pracy po obniżeniu ceny o połowę, zwłaszcza ci, którzy pracują na starszym sprzęcie lub kazali ustawić swoje maszyny w miejscach, gdzie energia elektryczna jest droga. Jednak większość górników nadal czerpie zyski i kontynuuje wydobycie. Pojawiły się nawet doniesienia, że europejskie superkomputery są hakowane i przyzwyczajane do BTC.

BTC Zmniejszenie ceny o połowę

Pandemia COVID-19
Do chwili obecnej wszyscy są świadomi globalnej pandemii choroby koronaawirusowej z 2019 roku (COVID-19) spowodowanej przez Koronaawirus ciężkiego ostrego zespołu oddechowego typu 2 (SARS-CoV-2), który w chwili pisania tego artykułu zainfekował ponad 6 milionów ludzi i spowodował prawie 370 000 zgonów na całym świecie.

Wszyscy odczuliśmy skutki pandemii na nasze codzienne życie. Być może czytasz ten artykuł podczas kwarantanny (dobrowolnie lub nie) i miałeś znacznie skrócony czas pracy, a może w ogóle nie pracujesz. Wiele krajów całkowicie zamknęło całe przemysły i sektory gospodarki, aby spowolnić rozprzestrzenianie się choroby.

Oczywiście w czasie pandemii ludzie nadal muszą kupować żywność i leki, płacić rachunki za prąd, gaz i telefon, odnawiać abonamenty Netflix i robić wiele innych rzeczy, które oznaczają wydatkowanie pieniędzy. Jeśli nie posiadasz kilku niezwykle głębokich kieszeni, oznacza to, że musisz znaleźć sposób na zarobienie pieniędzy, a jeśli jesteś poddany kwarantannie, zrób to w domu.

Są dwa sposoby, na które Bitcoin może Ci w tym pomóc: po pierwsze, możesz zarabiać pieniądze dzięki transakcjom z kryptokurrency, która jest podobna do podejścia buy-low-and-sell-high tradingu akcji. Sieć jest pełna historii ludzi zarabiających na życie (a nawet zarabiających dobre pieniądze) z handlu kryptokurrency, a szybkie wyszukiwanie w Google może wskazać setki tutoriali i jak to zrobić, aby pomóc Ci zacząć. Te przewodniki sprawiają, że wszystko to brzmi tak prosto, że wiele osób jest skłonnych się z tym uporać.

BTC Google

Ale handel nie jest twoją jedyną opcją. Alternatywnie, możesz pracować zdalnie z domu, zlecając swoje umiejętności pracodawcom na całym świecie i przyjmując płatności w Bitcoin. Zdecentralizowana natura krypto walut oznacza, że otrzymanie płatności z drugiej strony świata nie jest trudniejsze niż otrzymanie płatności od sąsiadów.

W niektórych krajach, takich jak moja rodzinna Wenezuela, rządy nałożyły surowe ograniczenia na wymianę walut, a większość banków w tym kraju nie otrzymuje międzynarodowych przelewów pieniężnych. Dla pracowników zdalnych w krajach takich jak ten, otrzymanie płatności za swoje usługi może być wykonane tylko za pomocą elektronicznych portfeli, takich jak PayPal, lub poprzez kryptokwoty. E-portfel ma jednak pewne ograniczenia regionalne. Nie ma takiego problemu z kryptoporterem.

Obecnie wiele osób oferuje swoje usługi jako pracownicy zdalni lub wirtualni asystenci, a wiele firm, zwłaszcza start-upów lub innych małych przedsięwzięć, jest otwartych na outsourcing w celu obniżenia kosztów. Płatności w kryptotece mogą oznaczać dużo mniej kłopotów dla wszystkich zaangażowanych stron.

Praca na odległość jest kolejnym powodem większego zainteresowania w 2020 r. ponownym wzrostem zainteresowania walutami kryptograficznymi. Ale nie jest to jedyny efekt, jaki COVID-19 będzie miał na gospodarki, które będą miały wpływ na waluty kryptograficzne. Najgorsze może być jeszcze przed nami.

Ponieważ wiele krajów przygotowuje się do ponownego otwarcia swojego przemysłu i gospodarek, oczekuje się, że wiele rządów zacznie emitować więcej walut. Innymi słowy, USA będą drukować więcej dolarów, UE będzie drukować więcej euro itd. Jednak te nowe waluty nie będą miały za sobą prawdziwej bazy. Jednak te nowe waluty nie będą miały za sobą prawdziwej bazy. Debasowanie waluty powoduje, że traci ona na wartości.

Zazwyczaj systemy rezerwowe i banki centralne kontrolują, ile waluty można drukować w danym momencie, ale ten system nie zawsze działa zgodnie z założeniami. Drukowanie niebazowej waluty było jedną z przyczyn okresów hiperinflacji, których doświadczyły niektóre kraje, jak Zimbabwe pod koniec lat 2000. i Wenezuela w chwili obecnej.

Jeśli Twoje pieniądze, czy to dolary, euro, funty brytyjskie, czy też jen japoński, mają w niedalekiej przyszłości stracić na wartości, chcesz je przechowywać w formie, która utrzyma ich wartość. Jeśli możesz je przechowywać w formie, która będzie zwiększać ich wartość, to oczywiście jest to jeszcze lepsze.

To jest to, co jest znane jako Sklep z Wartościami. Używane są do tego celu cenne przedmioty, takie jak złoto i diamenty, ale nie są one łatwe do zdobycia. Waluty kryptograficzne, z drugiej strony, są bardzo łatwe do kupienia na giełdach kryptograficznych. Doprowadziło to do debaty, czy Bitcoin jest dobrym sklepem z wartością.

Z jednej strony, Bitcoin jest łatwy do kupienia, może być wart dużo pieniędzy, a w przeciwieństwie do złota lub diamentów, nikt nie może po prostu skonfiskować Bitcoin. Z drugiej strony, Bitcoin jest znacznie bardziej zmienny niż tradycyjne sklepy wartościowym. Podczas gdy cena złota zmienia się w czasie, złoto nie tylko podwaja się z dnia na dzień, tylko rozbija się do ułamka jego pierwotnej ceny kilka dni później. Eksperci na ogół zgadzają się, że dopóki Bitcoin nie osiągnie punktu niskiej zmienności, nie może być postrzegany jako dobry sklep z wartością.

W ciągu ostatnich kilku tygodni po spadku o połowę, kilka głównych giełd kryptokurrency zgłosiło masowe wypłaty BTC z portfeli giełdowych użytkowników, prawdopodobnie do własnych portfeli. Kiedy użytkownicy trzymają swoje tokeny kryptograficzne w portfelach giełdowych, to dlatego, że chcą je mieć pod ręką, aby móc szybko handlować.

Przeniesienie ich do osobistych portfeli jest postrzegane jako znak, że użytkownicy są bardziej zainteresowani trzymaniem tych żetonów przez jakiś czas (może miesiące, a nawet lata). Ciągle pojawiają się artykuły o tym, jak Bitcoin wejdzie w nowy wzrost cen i ten ruch zdaje się wskazywać na ludzi, którzy w to wierzą. Liczba artykułów i ekspertów przewidujących zarówno rekordowe wzrosty jak i rekordowe spadki cen Bitcoinów mówi wiele o tym, jak duże jest zainteresowanie Bitcoinem w tej chwili.

Jednak wiele szumu wokół Bitcoinu zależy teraz od wykorzystania Bitcoinu jako transgranicznej metody płatności i oczekiwania wzrostu wartości, czy to dlatego, że jego rzeczywista wartość wzrośnie, czy też dlatego, że waluty fiatowe załamią się z powodu debetu. Ale co jeśli tak się nie stanie? Co by było, gdyby nie było ograniczeń w przesyłaniu walut fiat do dowolnego miejsca na świecie? Co by było, gdyby główne waluty fiatów nigdy nie były debetowane?

Jeśli chodzi o pierwszą kwestię, jesteśmy dalecy od możliwości wysłania jakiejkolwiek waluty do kogokolwiek na świecie. Na początek, w niektórych częściach świata duża część populacji jest nieposiadająca rachunku bankowego, a otwarcie rachunku bankowego może być bardzo skomplikowanym procesem. Jednak uzyskanie kryptoportfela jest zazwyczaj bezpłatne i odbywa się w kilka minut.

Jeśli posiadasz konto w nowoczesnym banku, który może przyjmować przelewy w obcej walucie, kryptokur waluta może nie wydawać się dużą zaletą. Ale dla milionów ludzi na całym świecie, którzy żyją w innej rzeczywistości, może to zmienić życie.

A co jeśli kraje nie będą niszczyć swojej waluty i nigdy nie dojdzie do tak bardzo obawianej hiperinflacji? W tym przypadku użytkownicy, którzy kupili Bitcoin będą zależni od jego zmienności. Kupno Bitcoinu może być najlepszą lub najgorszą rzeczą jaką kiedykolwiek zrobili. Mimo to wiele osób wydaje się być skłonnych do zakupu Bitcoinu i trzymać kciuki.

Ale jest jeszcze jedna poważna przeszkoda dla Bitcoina dzisiaj…